Miks kasvatada lepalehist toompihlakat?

Lepalehine toompihlaka (Amelanchier alnifolia) viljad on õunviljad. Nii viljade toitainete sisalduse kui ka kasutusvõimaluste poolest on toompihlakas võrreldav mustikaga.

Toompihlaka viljad on maheda magus-lääge maitsega seda oma väga madala hapete ja kõrge suhkrute sisalduse tõttu. Viljad sisaldavad kuni 80%, 13-16% kiudaineid, 6,4-11% suhkruid, 0,6-0,7% pektiine ja 0,3-0,6% park- ja värvaineid. Viljades leidub vaske, rauda, joodi ja koobaltit. C-vitamiini sisaldus on keskmiselt 5-27 mg / 100 g, mis on suhteliselt madal võrreldes teiste marjadega. Viljamahla pH jääb vahemikku 3.7-4.4

Toompihlakas sisaldab olenevalt liigist ja sordist märkimisväärses koguses polüfenoolseid happeid, flavonoole, antotsüaane, karotenoide, pektiini, vitamiine (E-vitamiin, priboflaviini, tiamiini, pantoteenhapet) ja mineraalaineid (kaltsium, kaalium, mangaan, raud, magneesium).

Peale viljaliha omavad väärtust ka seemned, mis moodustavad üsna suure osa viljamassist. Seemnetel on mandline järelmaitse. Seemnetes sisalduv küllastamata rasvhape (88-90%) pakub huvi funktsionaalsete toitude ja kosmeetikatööstusele. Enim on seemnetes linoolhapet ja oleiinhapet. Lisaks on seemnetes arvestatav kogus polüküllastumata rasvhappeid, eelkõige E-vitamiini ja sterooli.

Rahvameditsiinis kasutatakse toompihlakat angiini, stomatiidi ja haavade raviks ning vererõhu alandamiseks.

Toompihlakas kasvab keskmiselt 25 cm aastas ja tema eluiga võib olla 30–50, mõnedel andmetel ja hea hoolduse korral isegi 60–70 aastat. Toompihlakad annavad saaki igal aastal ja rikkalikult. Üks oks võib saaki anda kuni neli aastat. Ühes kobaras võib kirjanduse andmetel olla kuni 15 vilja, Eestis on see sortide keskmisena olnud 10. Viljad valmivad suve keskel, meie oludes enamasti 20. juuli paiku.

Krasnojarskaja

Põõsa kõrgus: 4-5 m
Põõsa laius: 2 m
Põõsa kuju: püstine
Vilja suurus: keskmine-suur (ca 0,8g)
Keskmine saak põõsa kohta: 1,7 kg
Saagikus: väga saagikas
Õitseb: mai
Viljade valmine: hilisem (juuli teine pool)
Valmimine: ebaühtlane (seetõttu sobib paremini koduaeda kui istandikku)
Sügisel muutuvad lehed punaseks.
Ei ole nõudlik, kuid eelistab niisket mulda ja päikesepaistelist poolvarjulist kasvukohta.
Talvekindlus: väga hea

Pembina

Põõsa kõrgus: 2,5-3 m
Põõsa laius: 5 m
Põõsa kuju: püstine-laiuv
Vilja suurus: keskmine-suur (ca 0,9g)
Keskmine saak põõsa kohta: 0,8 kg
Saagikus: saagikas
Õitseb: mai
Viljade valmine: varajane (juuli)
Valmimine: ühtlane
Sügisel muutuvad lehed punaseks.
Ei ole nõudlik, kuid eelistab niisket mulda ja päikesepaistelist poolvarjulist kasvukohta.
Talvekindlus: väga hea