Miks kasvatada ebaküdooniat?

Ebaküdoonia (Chaenomeles japonica) on "põhjamaa sidrun", kuid maitselt vürtsikamad ja rohkema viljalihaga. Ebaküdoonia viljades on sidruniga võrreldavas koguses C-vitamiini. Ebaküdoonia viljad on hapud ja kõvad. Tema mahla võib kasutada äädika või sidrunhappe asemel.

Ebaküdoonia vili on õunvilja tüüpi marjalaadne ebatasase välispinnaga rüüsvili, mis olenevalt sordist võib kaaluga ca 30g - 70g-ni.
Sort Rondo täiskasvanud põõsas kannab keskmiselt 5,6 kg vilju ja maksimaalselt 10 kg/taim (Läti andmed, Eesti andmed puuduvad). Ada on suhteliselt uus sort ja seetõttu andmed puuduvad.

Ebaküdoonia viljades ja lehtedes leidub 3,8-7,2% orgaanilisi happeid (eelkõige sidrunhape, õunhape), 70/150 mg/100g askorpiinhapet, 0,4-1,8% pektiinaineid, C-vitamiini 80-145 mg/100 g, 1,7-3,2% suhkruid ja eeterlikke õlisid. Viimased annavad taimele peene maitse ja aroomi. Viljades leidub veel fosforhapet, makro- ja mikroelemente (Fe, Cu, Zn, Mg, Ca, Na, jt), B-grupi vitamiine, karotenoide ja flavonoide. Ravimtaimena on kasutusel kogu taime maapealne osa - pungad, võrsed, lehed, koor, seemned. Vili sisaldab rohkesti (50 ja enam) seemneid, mis on joodi- ja E-vitamiinirikkad.

Ebaküdoonia on risttolmleja ja vajab vähemalt 2 sordi kasvatamist lähestikku.
Sordid Ada ja Rondo sobivad koos kasvatamiseks väga hästi.

Ada

Läti sort.
Õitsemine: mai - juuni.
Viljad: augusti lõpp - september.
Viljad on ühtlased, ümmargused ja suured.

Sordil on kõrge C-vitamiini sisaldus.
Taim on asteldeta.
Väga hea saagikus.
Talvekindel ja vastupidav.
Vastupidav haigustele.

Rondo

Hästi tuntud Läti sort.
Õitsemine: mai - juuni.
Viljad: augusti lõpp - september.
Viljad on säravkollased, ümmargused ja suured, kaaluvad 40g – 60g (max 70g). Sordile on omane väga kõrge C-vitamiini sisaldus ja mõnusalt tugev, vürtsine ebaküdoonia maitse.

Taim on asteldeta.
Hea saagikus.
Talvekindel ja vastupidav.
Vastupidav haigustele. Vähem vastuvõtlik lehelaikudele. Olulisi mädakahjustusi pole seni täheldatud.