Miks kasvatada lavendlit?

Teatud lavendli sordid on nii ravimtaimed, söögitaimed kui ka emotsioonitaimed.

Aastatuhandeid on lavendli eeterlikku õli kasutatud selle farmakoloogilise toime tõttu. Ajavahemikul 3000–2000 eKr kasutasid egiptlased, heebrealased, hiinlased ja indialased lavendlit kui põletikuvastast, antioksüdanti, anti-kantserogeenset ja anti-mikroobset ravimit. Praegu on käimas teaduslikud uuringud, mis kasutavad lavendli eeterlike õlisid vähi raviks.

Oma magusa lillelise parfüümi, püstise, sageli üsna kompaktse kasvukoha, rikkaliku värvi õitsemise ja lõhnava lehestikuga pakub lavendel emotsioone nii silmale kui ka haistmismeelele. Aromaatsed koostisosad linalool ja linalüülatsetaat pakuvad mõningaid lavendliga seotud rahustavaid terapeutilisi toimeid.

Lavendli eeterlikõli on lavendlitaimede koevolutsiooniline saadus, mis kaitseb taime taimtoiduliste rünnakute, muttide, hirvede ja putukate eest ning avaldab soovimatut ja potentsiaalselt kahjulikku mõju karjatatavate loomade ja putukate rakkudele ja kehafunktsioonidele.

Sünergism aromaatsete taimekomponentide vahel mängib sageli olulist rolli mis tahes patogeensete mikroorganismide areneva resistentsuse tõhususes ja vähendamises.

Lamiaceae perekonna lavendlist (Lavandula officinalis Chaix.) ekstraheeritud eeterlik õli näitas tugevaid antibakteriaalseid ja seenevastaseid omadusi. L. officinalis ravib Candida albicans Berkhout'i põhjustatud põskkoopa- ja tupeinfektsioone ning seedehäireid, sealhulgas koolikuid, ning aitab tugevdada immuunsust. Lisaks oli lavendli eeterlik õli hästi dokumenteeritud marrastuste, põletuste, stressi, peavalude, nahaprobleemide, lihasvalu ja immuunsüsteemi tugevdamiseks. Lavendli eeterlik õli koosneb keemiliselt kamprist, terpinen-4-oolist, linaloolist, linalüülatsetaadist, beeta-otsimeenist ja 1,8-tsineoolist. Eelnimetatud ainetest avaldasid sedatiivset ja märgatavat narkootilist toimet vastavalt linalool ja linalüülatsetaat. Samuti on linaloolil ja linalüülatsetaadil suurepärased nahale imavad omadused massaaži ajal.

Lavendli eeterlik õli on väga tõhus bakterite, seente ja viiruslike patogeenide vastu.

Hidcote

Üks populaarseimaid lavendleid.
Pärineb Hidcote'i mõisast Inglismaalt.
Igihaljas tihe põõsas.
Põõsa suurus: kuni 0,4 m.
Lehestik: sinakas roheline, muudab värvi läbi aastaaegade.
Õis: tumevioletne.
Õisik on kompaktne.
Aromaatne.

Munstead

Üks populaarseimaid lavendel.
Igihaljas kompaktne põõsas.
Põõsa suurus: kuni 0,6 m.
Lehestik: hallikas roheline.
Õis: heledam sinakaslilla.
Õisik on mõnevõrra "lõdvem".
Võib õitseda kaks korda.
Üks külmakindlaimaid lavendleid (kliimatsoon 3).
Aromaatne.